e-Fatura

E-Fatura Nedir ?

E-Fatura Nedir?


E-Fatura; kağıt kullanılmadan elektronik ortamda hazırlanan faturalardır. Kağıttan tasarruf etmek ve işlemlerini kolaylaştırmak isteyen firmalar e-fatura kesebilmektedir.
Firmalar isteğe bağlı olarak e-faturaya geçebilirken bazı firmalar için ise zorunlu kılınmaktadır. Madeni yağ lisansı olan firmalar ile bunlardan alışveriş yapan yıllık satış tutarı 25 milyon TL ve üzerinde olan firmaların e-fatura sistemine geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.
Yine ÖTV’ye tabi olan ürünlerden kolalı gazoz, alkollü içecek ve tütün üreten yada ithal eden firmalarla birlikte bunlardan alışveriş yapan firmalardan yıllık satış tutarı 10 milyon TL ve üzerinde olan firmalarında e-fatura sistemine geçmeleri zorunludur.
E-fatura firmalara ne gibi avantajlar sağlar?
E-Faturaya geçen firmalar tahsilatlarını hızlandırırken faturalarının kaybolma riskini de ortadan kaldırır. Çevre dostu olan ve kağıt, zarf, posta ve arşivleme yükünü hafifleten e-fatura maliyetleri azaltır.
Firmalar sisteme kayıt olduklarında 3 yılda bir yenilenmek üzere mali mühür tanımlanır 3 yıl süre ile kesilecek tüm faturalarda mali mühür geçerlidir.
Bu sisteme geçen firmaların fatura kesebilmeleri için karşı tarafında e-faturaya geçmiş olması gerekmektedir. E-fatura kullanmayan firmalara kağıt fatura düzenlenmektedir.
Bilinmesi gereken önemli hususlardan birisi de zorunlu olarak e-faturaya geçen firmalar e-deftere de geçmek zorundadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir