Genel Konular

Mali Müşavir Kimdir ?

Mali müşavir devlet tarafından 4568 sayılı meslek kanunu ile defter tutmak, beyanname vermek vb. gibi görevleri yerine getiren meslek grubunu ifade eder. Mali müşavirlik yolu oldukça uzun bir serüven diyebiliriz çünkü eğitim, staj ve sınavlar dahil olmak üzere toplamda 8 sene boyunca bu unvanı kazanmak için çaba harcayacaksınız.

Mali Müşavir Ne İş Yapar

Mali müşavir bir günü en yoğun geçiren meslek gruplarından bir tanesidir. Daha iyi, daha ayrıntılı şekilde anlaşabilmesi için maddeler halinde sıralama kararı aldık. Mali müşavirin bir gün boyunca görevleri şu şekildedir.

  • Firmaların, şirketlerin ve kuruluşların Ticaret Odası, Vergi Dairesi, Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili olan dosyalarını ve işlemlerini takip etmek.
  • Yeni kurulan, hali hazırda hayatını sürdüren işletmeler için muhasebe sistemlerini hayata geçirmek, kurmak ve geliştirmek.
  • Mükelleflerin gelir, gider, faturalarını bir araya getirerek. Muhasebe programlarına ya da elektronik deftere işlemek.
  • Mükellef olduğu kişilerin banka ekstrelerini alarak, banka da yapmış olduğu işlemlerin tümünü muhasebe programlarına ya da elektronik deftere geçirmek. Ay sonu geldiğinde ise buna ekstra olarak banka mutabakatlarını yapmakla yükümlüdür.
  • Ay sonu geldiğinde bordolarını hazırlayarak mükellefe göndermekte mali müşavirin görevleri arasındadır.
  • Üç aylık, yıllık veri beyannamelerini hazırlayıp, elektronik ortamda bunları onaylatmak ve tahakkuk fişlerini almak.
  • İşe giren ve çıkan kişilerin aylık hizmet bildirgesi, işe giriş, işe çıkış bildirgelerini hazırlamak ve elektronik ortamdan onay almak. Tüm bu işlemler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından istenmektedir.
  • Mükellefi olduğu kişilere vergi, muhasebe gibi konularda danışmanlık hizmeti vermek.
  • KDV iadesi, Sermaye artırımı gibi çeşitli raporları yazmak.
  • Muhasebe evrakları, finansal tablolar için çeşitli incelemeler yapmak bu evrakları ve tabloları denetlemek. İlgili konularda görüşlerini bildirerek rapor düzenlemek.

Mali müşavirlerin genel yükümlülükleri bu şekildedir. Mali müşavir ne iş yapar sorusunu cevapladığımıza göre nasıl mali müşavir olunur sorusuna geçebiliriz.

Nasıl Mali Müşavir Olunur?

Nasıl Mali müşavir olunur sorusu için bunun uzun bir süreç olduğundan bahsetmiştik fakat detaylandıracak olursak. Mali müşavir olabilmek için ilk olarak maliye, işletme, muhasebe, hukuk, iktisat, kamu yönetimi ya da siyasal bilimler dallılarından lisans mezunu olmanız gerekmektedir. Mezuniyetin ardından mesleki yeterlilik sınavını kazanmasınız ve 3 yıl boyunca bu alan üzerinde staj yapmanız zorunludur. Şayet sizler yüksek lisans mezunu iseniz staj süreniz 2 yıldır. Mali müşavir stajyeri olmak için Mali müşavir staj başlatma sınavından iyi bir not almanız gerekmektedir. Staj bitimi girilen yeterlilik sınavından başarılı çıkmanız halinde mali müşavirlik ruhsatı almaya hak kazanırsınız. Ruhsat alan mali müşavirler bölgelerinde bulunan meslek odalarının yanı sıra tüm bölgelerin bağlı olduğu TÜRMOB’a kayıtlı olarak görev yapar. Artık bir mali müşavirsiniz isterseniz kendi büronuzu açabilir ya da bağımlı olarak şirketlerde çalışma yolundan gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir