Muhasebe Programları

Muhasebe Programı Çeşitleri Nelerdir?

Son zamanlarda piyasada satışta olan hemen hemen tüm muhasebe programları farklı ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmiştir. Bazı programlar, hemen her ölçekteki firmaların kısıtlı muhasebe ihtiyacını giderirken bazı programlar ise daha detaylı özelliklere sahiptirler. Bundan dolayı muhasebe programı çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmanızı ve size en doğru seçim yapmanızı kolaylaştıracaktır. Altta belirteceğimiz çeşitlerin dışında farklı muhasebe programı alternatiflerinden söz edebiliriz. Bunun nedeni bazı işletmelerin kendine özel muhasebe programı kullanmayı veya Özel Yazılımları tercih etmesidir.
Bir çok firmanın muhasebe ihtiyacı benzer görünmesine rağmen kimi zaman işletmeler yazılımlarında ek özelliklere sahip olmak isterler. Bu ek özellikler, hazır paket halinde satılan muhasebe programlarında bulunmadığı için özel bir yazılımın hazırlanması gerekmektedir. Muhasebe programı fiyatları Aylık 49,90 TL’den başlayarak Aylık 200 TL’ye kadar çıkabilir. İhtiyaçların ve İsteklerin değişmesi halinde muhasebe programınızı hazırlayacak yazılım firması daha yüksek fiyatlar isteyebilir..
Ön Muhasebe Programı: Ön muhasebe programı, bir firmanın Alış-Satış faturaları, gelir-gider takibi ve cari hesapların hareketlerinin takibini yapılabildiği kısıtlı özelliklere sahip programlardır. Bu programların bazıları Bulut Tabanlı (Web Tabanlı) bazıları ise masaüstü uygulamalardır. Oldukça yaygın olarak kullanılıyor olması nedeniyle ön muhasebe programlarının ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.
Ticari ve Mali Müşavir Muhasebe Programı: Ön muhasebe programlarına göre daha detaylı özelliklere sahip olan bu programlar, modüller halinde olmaktadır ve isteğe göre ek paketlerle geliştirilebilmektedir. Bu programlarda, ön muhasebe programlarında olmayan genel muhasebe, beyanname, BA-BS, bordro ve defter gibi özellikler bulunmaktadır, ihtiyaça göre diğer ek özelliklere sahip olabilirler.
ERP Muhasebe Programları: ERP (Enterprise Resource Planning) veya Kurumsal Kaynak Planlamasıprogramları, bir işletmenin muhasebe ihtiyaçlarının dışında üretim, satış ve İK (insan kaynakları) gibi işletmenin ihtiyaç duyduğu tüm takip sistem ihtiyacına detaylı olarak yanıt verebilen programlardır.
Özel Muhasebe Programları: Sıfırdan istediğine göre veya modüller yardımıyıla firmanızın tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanan size özel olarak tasarlanan muhasebe programlarıdır. Bazı iş kollarında hizmet veren firmaların ihtiyaçlarını yukarıda yer verdiğimiz programlar görmeyebilir. Bu gibi durumlarda özel muhasebe programları yazdırarak kullanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir