Muhasebe Programları

Muhasebe Programı Nedir?

Muhasebe programı, Fatura, İrsaliye, Stok Takip, Cari (Müşteri) gibi gereken ürün veya hizmetlerin takip işleminin yapıldığı, tek bir Cari (Müşteri) veya birden fazla Cariye (müşteriye) ilişkin mali detay kayıtlarının tutulduğu bilgisayar destekli yazılımlardır. Muhasebe Programı ilk 1994 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Muhasebe Programları, ilk zamanlar da basit ihtiyaçları ve işlemleri takip etmeye yardımcı olurken günümüzde modern yazılımlar muhasebe adına Kobi ve Firmaların tüm ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamaya başlamıştır.

Kobiler ve Firmalar, gelir ve gider takibinin yapılması, ödenecek vergilerden ve borçlardan bilgili olunması, alım ve satım gücü gibi raporların öğrenilmesi adına kendi muhasebesini tutmak mecburiyetindeydi. Yasal bir mecburiyet ve bir verimlilik olarak görebileceğimiz muhasebe, ilk zamanlar Excel ve benzeri uygulamalar veya defterler aracılığıyla tutulurdu. Bir Firmanın fatura, fiş, makbuz, dekont gibi evraklarının sürekli toplanmasını, saklanmasını ve işlenmesini gerektiren bir muhasebe süreci, kobiler için bu şekilde halledilse bile işlem hacmi yüksek olan şirketlerde muhasebeyi eski yöntemlerle devam ettirmek zorlu bir yoldur. Defterler veya Excel benzeri yazılımlar bir muhasebe programının sunacağı modüler yapısından ve detaylı özelliklerden uzak olduğu için bu araçlarla muhasebe yapmak güvensiz, verimsiz olmasının dışında zaman ve efor kaybına neden olacaktır. Büyük veya küçük farketmeden, işlem hacmi yüksek olan ve firma mali durumunu sürekli kontrol altında saklamak isteyen büyük veya küçük firmalar çeşitli muhasebe programlarından destek alarak bu zorlu süreci verimli ve oldukça kolay sağlayabilirler.

Firmalar için oldukça kolaylaştırılmış muhasebe programları sayesinde onlarca kalem üründen, verilerden tek bir kanal üzerinde toplanabilmektedir. Muhasebe programları, bir Excel programı veya defterin size sunamayacağı bir çok ekstra avantajlara ve öneme sahiptir. Mesela işlediğiniz tüm bilgilere ilişkin işlem takibini kolay ve rahatça yapabilir, her an istediğinizde detaylı bir istatistik verilerine ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir