Muhasebe

Muhasebe ve Ön Muhasebe Nedir ?

Muhasebe Nedir

Muhasebe hesaplar bütünüdür. Tüm hesaplama işlemini içerir. Muhasebe Nedir ? İşletilmesi gereken kurumların, işletmelerin maliyeti ile ilgili bilgilerin girdilerini çıktılarını tablo halinde veya normal şekilde ortaya rapor olarak çıkarılması işlemlerinin bütünüdür. Muhasebe işletmeye dair bilgileri içerir. Muhasebe işlemleri mali durum hakkında verimlilik hakkında doğru bilgiler veren işlemlerdir. Bir işletme bir şirket üretim yapıyorsa yaptığı üretim hakkında işletme sahibi bilgi sahibi olur. Maliyeti hakkında ve ürünün firmadan çıktı haline gelene kadar geçen süreç içerisinde rapor işletme sahibine muhasebe sayesinde sunulmaktadır. Muhasebe işletmeye dair genel borçları, vergi borçlarını hesap ve mali belgeleri takip etmektedir. Muhasebenin de birçok alt dalı bulunmaktadır. Maliyet muhasebesi, yönetimmuhasebesi, ticari muhasebe gibi.

Ön Muhasebe Nedir

Şirketin finansal verilerinin yönetilmesi ön muhasebenin işidir. Ön muhasebe nedir ? sorusuna verilecek en genel cevap işletmenin her türlü kayıtlarını ve bu kayıtların hareketliliğini takip eden bir sistem muhasebesidir. Şirkete ait nakit paraları, senet, çek ve banka hesapları gibi temelinde önemli olan işlemleri takip eder ve bu hareketliliği kontrol ederek rapor hazırlayabilir.Ön muhasebenin belli başlı işlevleri bulunmaktadır. Bu işlevler arasında en önemlisi cari işlemleri takip etmektir. Bu işlemlerin takip edilmesi şirket için ön muhasebede olmazsa olmazdır. Çalışan takibi ve ürünler için stok takibi de yine ön muhasebenin işidir. Stok takibi ile en çok talep edilen ve hızlı satılan ürün tespit edilir ve üretim aşamasında bilgi verilir. Çalışan takibinde ön muhasebenin görevi şirket için harcama yapan çalışanın hesap bilgilerine hâkim olması gerekmektedir.

Ön Muhasebe Ne Yapar

Geleneksel yöntemler içinde ön muhasebenin yeri Excel programları aşamasında kalmaktadır. Günümüzde her alanda  olduğu gibi bu alanda da  kendini göstermektedir.Ön muhasebe nedir ne yapar şimdilerde bu soruya verilecek cevap çok geniş yelpazede verilmektedir.Ön muhasebe şirketlerin çok önemli bir parçası haline gelmiştir. Yaptığı işlemler ile şirketin düzenli işleyişine önemli katkılarda bulunmaktadır. Şirketin her çeşit hesap takibini yapar. Borç ya da alacak her türlü şirkete girdi ve çıktı oluşturan finansal problemler ile ilgilenir ve kayıt altına alır. Şirketlerde fatura takibi de çok önemlidir. Bu durumda ön muhasebe devreye girer ve işletme için tüm faturaları takip eder ve kayıt altında tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir