Muhasebe

Muhasebecimi Nasıl Seçmeliyim?

İş yaşamının majör kavramları var. Bunlardan bir tanesi de muhasebe kavramı ama bu kavramı açıklamadan önce muhasebeci kimdir, muhasebe programı ‘na hakim midir sorusuna da yanıt vermek gerekiyor. Muhasebeci en basit ifade ile muhasebe işini yapan kişilere verilen isimdir.  Bu alanda ilgili yeterliliği taşıyan kişiler olarak da ifade edilebilir.

Muhasebe Kavramı Nedir?

Tüm dünya üzerinde yer alan sözlükler muhasebe nedir sorusunun yanıtını üç aşağı beş yukarı şöyle ifade etmektedir: Muhasebe işletmelerin varlık ve kaynaklarının hareketlerini sınıflandırma, analiz etme kayıt, yorumlama ve özetleme, gibi yöntemler aracılığı ile bilimsel olarak takip eden bir sistemdir.

İşin içine matematik ağırlıklı girer ama işin temel mantığını kavradıktan sonra muhasebe asla göz korkutan bir kavram değildir.

Bunun yanı sıra muhasebe kendi içinde alt başlıklar altında değerlendirilebilir. Bunlardan en basiti işletmelerde günlük olarak yapılan giriş ve çıkışlara dair tutulan hesaplardır. Bir diğer ya da bir üst aşaması serbest muhasebeci ve mali müşavirler tarafından yapılan şirketlerin kapsamlı muhasebe işlemleridir.

Son olarak da bu kapsamda yeminli mali müşavir denilen bir kavram vardır. O aşama artık muhasebe sistemlerinin son aşaması olup yapılan muhasebe işlemlerinin son kontrol edilip, onaylanması sürecidir ki, bu aşama özellikle devlet kurumları tarafından ihale, proje gibi durumlarda istenen bir olgudur.

Neden Muhasebe İşlemine Gerek Duyulur?

Muhasebe kavramının ne olduğunu bu şekilde ifade ettikten sonra muhasebenin önemi nedir sorusunun yanıtını da vermek gerekir. Muhasebe firmaların büyüklüğü ne olursa olsun mutlaka uygulanması gereken bir kavramdır. İyi bir biçimde muhasebe tutulmaz ise firmanın durumu ne kadar iyi olursa olsun batabilir. Ya da tam tersi çok da başarılı olamayacak bir firma doğru bir biçimde muhasebesinin tutulması çok kısa sürede çok iyi yerlere gelebilir.

Örnek vermek gerekir ise en basitinden firmanın kar zarar durumlarının hesaplanmasıdır ki bu durum firmanın kendisini görmesini sağlar. Ondan sonraki dönem için neler yapabileceğini görür.Firmayı nasıl kara geçireceği, zarardan nasıl kurtulacağı belirlenir. Stok durumları, personel maaşları hata yapmaya olanak vermeyecek şekilde takip edilir ve bunlar son derece önemli olan olgulardır. Muhasebe bir firmanın can damarıdır.

İyi Bir Muhasebeci Nasıl Olmalıdır?

Muhasebe sonuçta başı sonu belli olan bir kavramdır ama burada asıl iş muhasebeciye düşer. Muhasebeci ne iş yapar sorusunun en yalın yanıtı aslında iyi bir muhasebeci nasıl olmalıdır sorusunun yanıtı ile de doğrudan alakalı olan bir durumdur.

İyi bir muhasebeci muhasebe kurallarını bilen, bu alanda eğitim almış, temel yetkinliği olan bu işi severek yapan kişidir. Ülkemizde kurallar değiştiği için herkes artık muhasebecilik yapamamaktadır. Belli dönemlerde giren ve yetki verilen kişiler muhasebecilik yapabilir. Ama muhasebenin temel parametrelerini iyi bilmek, onları harfiyen uygulamak ve çalışılan firmayı iyi analiz etmek de olmazsa olmaz olan kavramlardır.  Sonuçta herkes muhasebe eğitimi alsa bile yapamaz. Belli bir bakış açısı ve sağlam bir deneyim gerektirir. Ayrıca sır tutabilmesi de son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir