Muhasebe

Ön Muhasebe Neleri Kapsar?

Ön Muhasebe Neleri Kapsar?

Ön muhasebe, işletme kurarken önümüze çıkan ilk kavramlardan biridir. İşletmenin sağlam temeller üzerine kurulması ve devamlılığı için ön muhasebenin doğru ve etkili bir şekilde yapılması gerekir. Ön muhasebenin ne olduğunu açıklayabilmek için en genel ifade ile “işletmelerde temel muhasebe işlemlerinin takip edilmesidir” tanımlaması yapılabilir. Muhasebe işlemlerinin şirketleri ilgilendiren tarafı olan günlük finansal kayıtları yapan kısımdır.

Fatura kesimi, banka hesaplarının takibi, kasa hesaplarının takibi, stok takibi, çek senet takibi, aylık bordro takibi işlemlerinin tamamı ön muhasebenin kapsadığı işlemlerdir. Bu işlemleri yapmak, işletmenin bütün muhasebe işlerinin yapıldığı anlamına gelmez. Ön muhasebenin kapsamında yer alan işletmenin günlük, haftalık ve aylık finansal takiplerinin yapılması, işletmeler için hayati önem taşır. İşletmenin günlük finansal işlerini yürüterek kayıtlarını tutan ve bu kayıtları genel muhasebe işleri için hazırlayan kişilere ise ön muhasebeci adı verilmektedir.

Ön Muhasebenin Önemi

Bir işletmenin devamlılığı açısından ön muhasebenin önemi düşünüldüğünden çok daha fazladır. İşletmelerin günlük finansal hareketlerini ve faaliyetlerini en iyi şekilde takip etmek ve saklamak, ön muhasebenin en önemli işlevlerindendir. Bir işletmenin etkin ve doğru yönetimi için finansal hareketlerin takip edilmesi bir hayli önemlidir. Güncel finansal durumun takip edilmemesi, gelecek planlarının güvenliğini de tehlikeye sokmaktadır. İşletmenin aksayan yönlerini görmek, içinde bulunulan mali durumu bilmek ve geleceği planlamak konusunda ön muhasebe bilgilerinin yetersiz olması işletmeyi olumsuz etkiler.

Ön Muhasebe Nasıl Yapılır?

Ön muhasebedeki kayıtlar ve bu alanda yapılan işlemler, küçük ölçekli işletmelerde genellikle firma sahibi tarafından yürütülmektedir. Fakat bu konuda deneyimli ve profesyonel kişiler ile çalışmak her zaman çok daha doğrudur. Ön muhasebede kayıtların nasıl tutulduğunu ya da diğer finansal işlemlerin nasıl yürütüldüğünü öğrenmek için araştırma yaptığınızda karşınıza çeşitli özelliklere sahip kolay ön muhasebe programı seçenekleri çıkacaktır. Bu programlar sayesinde Excel ile uğraşmaya gerek kalmadan tüm verileri internet üzerinden takip edebilmek mümkün olmaktadır. İşletmenin sahip olduğu nakit para takibi için kasa hesap takibi, banka hesapları için banka takibi yapılabilir. İşletmenin stok durumu günlük olarak takip edilerek bu programlar aracılığı ile kayıt altına alınabilir.

Şirketlerin ya da işletmelerin finansal durumlarını düzenli olarak takip edebilmeleri, fizibilite raporlarını düzenleyebilmeleri ve gelecekle ilgili planlamalarını yaparken ihtiyaç duyacakları bilgileri depolayabilmeleri ancak ön muhasebenin düzenli ve doğru tutulmasıyla gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir