Genel

Ön Muhasebe Personeli Ne İş Yapar?

Ön Muhasebe Nedir?

Firma ya da kurumlarda yürütülen gündelik ve rutin faaliyetlerin takip edilmesi, mali tabloların belirli oranda kayıt altına alınması ve serbest muhasebeciye sunulacak raporlamalarda faaliyet gösteren iş koluna ön muhasebe denir. Yukarıda sayılan tüm faaliyetlerin yerine getirilmesinden sorumlu olan kişiye ise ön muhasebe personeli adı verilmektedir. Muhasebe faaliyetleri muhasebe faaliyetlerinden çok daha farklı ve farklılık göstermektedir.

Ön Muhasebe Personeli Görevleri

Tüm mali işlemlerin ve ticari faaliyetlerin resmi olarak takip edilmesi zaruridir. Zorunluluk gerekçesine bağlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren ve ticaret sistemine adını tescil ettirmiş olan tüm firmalar, mali hareketlerini faturaları ile beraber belirli periyotlarla arz etmeye mecburdurlar.

İşletme ve kurullar adına tüm ticari faaliyetlerin Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SGK gibi kurumlara aktarılması işlemlerini resmi yetki ile serbest muhasebeci unvanı olan kişi ve kurumlar yerine getirmektedir. Buradan muhasebe ile ön muhasebe kavramları birbirine karışan iki farklı görevi ifade etmektedir.

Genel olarak ön muhasebe personeli görevleri nelerdir? sorusu için verilecek cevaplar şu şekilde olacaktır. Buna göre:

  • Firma adına kayıtların yapılması,
  • Verilerin sınıflandırılması,
  • Üst yöneticilere uygun bir şekilde verilerin raporlanması,
  • Eldeki verilerin doğru bir şekilde analiz edilmesi gibi çerçeve görevleri bulunmaktadır.

Ön Muhasebe Personelinin Alanı ve Yetkisi

Muhasebe faaliyetlerinin sadece giriş kısmını temsil eden ön muhasebenin alanı daha dar ve yetki boyutu oldukça sınırlı seviyededir. Nitekim ön muhasebe personeli olabilmek için sertifika ya da unvan gerekmezken, serbest muhasebeci olabilmek için lisans mezunu ve sertifika sahibi olmak gereklidir.  

Ön muhasebe personeli olarak görev yapmakta olan bir çalışan, kurumu adına takip ve tespit işlemlerini yürütür. Çalışanlar ile yetkililer arasında doğal bir köprü vazifesini yürütmektedir. Hesapların takibi verilerin sağlıklı bir şekilde işlenmesi ön muhasebeci için önemli sorumluluklardan bir tanesidir.

Firmanın kestiği ve iş ya da hizmet sonucu aldığı tüm faturalardan ön muhasebeci sorumludur. Bu verilerin sağlıklı bir şekilde korunarak serbest muhasebeciye iletilmesi de yine ön muhasebe sorumlusunun görev alanına girmektedir. İşçi planlanması ve haftalık ya da aylıkların taksiminin yanında banka ile yürütülen faaliyetlerde de yine ön muhasebeci sorumludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir