Muhasebe

Ön Muhasebe Programları Neleri Kapsar?

Ön Muhasebe Programları Neleri Kapsar?

Ön muhasebe, işletmeciler için çok önemli olan konulardan bir tanesi olarak bilinmektedir.  Ön muhasebede yapılan işlemler genel muhasebe işlemlerinden oldukça farklıdır. Muhasebe işlemleri; işletmenin tahsilât, ödeme ve alım-satım gibi tüm maddi işlemlerin resmiyete kavuşturulmasını, raporlanmasını ve düzenlenmesini kapsamaktadır. Ön muhasebe ise yapılan bu tüm işlemlerin yalnızca firmayı ilgilendiren kısmından sorumludur. Ön muhasebe işlemlerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmesi için birbirinden farklı ön muhasebe programları İşletmeye ait olan faturalar, banka hesapları, senetler, çekler, müşteriler, stoklar ve nakit para vb. unsurlar ön muhasebe programları kapsamına girmekte ve tüm bu işlemler bu programlar aracılığı ile kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Ön Muhasebe Programları İle Neler Yapılabilir?

Ön muhasebe işlemlerini, işletmenin büyüklüğüne göre görevlendirilmiş herhangi bir çalışan yapabileceği gibi işletmenin sahibi de yapabilir. Ön muhasebenin nasıl yapılacağına dair net olarak tanımlanmış bir kural bulunmamaktadır. Birçok işletme ön muhasebe kayıtlarını Excel dosyasında hazırlar ve bu tablolarda kayıtlı hâle getirir.

Ön muhasebe en basit şekli ile kasa bakiyesi, cari hesap ve bankanın muhasebe kodları kullanılmaksızın şirketin kendi içerisinde takip edilmesidir. Ön muhasebenin alanları içerisinde çek senet hazırlanması, ciro edilmesi ve irsaliye düzenlenmesi gibi işlemler bulunmaktadır.

Ön muhasebede yapılabilen tüm işlemler, kaliteli bir ön muhasebe programları aracılığı ile de yapılabilmektedir. Bu sebeple de artık Excel dosyaları, muhasebe defterleri ya da bilgisayara indirilebilen eski usul muhasebe programları kullanılmamaktadır.

Ön Muhasebe Programlarının Kullanım Şekli

Gelişmiş olan büyük işletmelerde genelde muhasebe işlemleri için ön muhasebeden sorumlu olan bir personel işe alınmaktadır. Kayıtlar Excel’ den yararlanılarak bilgisayar ortamda tutulur, ancak her ihtimale karşı kayıt defterine işlenmesi de önemlidir. Çünkü Excel ya da bilgisayara indirilebilen muhasebe programları, teknik bir arıza yaşanması durumunda yok olabilir. Ön muhasebe işlemleri sırasında yapılacak en ufak hatalar bile şirketi mali açıdan zarara uğratabilmektedir. Bu sebeple ön muhasebenin hatasız ve düzenli bir biçimde tutulması oldukça önemlidir.

Ön muhasebedeki kayıtların hatasız ve eksiksiz bir şekilde tutulabilmesi için artık bulut tabanlı ön muhasebe programları tercih edilmektedir. Bu programlar aracılığı ile tüm muhasebe verileri bulut ortamında muhafaza edilmekte ve firma yetkilileri dilediği her yerden bu verilere ulaşabilme imkanına sahip olabiliyor.

Ön muhasebe programlarının kullanım şekli de, programın sunduğu özelliklere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fatura takibi, stok depo yönetimi, kasa ve bankalar, çek senet yönetimi, cari hesap takibi ve bu gibi modüllere sahip olan bir ön muhasebe programı kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylelikle bütün işlemlerinizi tek bir ekrandan hızlı ve güvenilir bir şekilde yönetebilme imkânına sahip olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir