Genel Muhasebe

Ön Muhasebecinin Görevleri Nelerdir?

Ön Muhasebecinin Görevleri Nelerdir?

Sıklıkla genel muhasebe işleriyle karıştırılıyor olsa da ön muhasebe kendine has görevleri bulunan özel bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Esasında genel muhasebeye oranla çok daha etkin bir faaliyet alanım bulunan ön muhasebe, işletmelerin can damarı gibi önemli bir organı olarak tanımlanmaktadır. Ön muhasebecinin görevleri söz konusu olduğunda karşımıza bir firmanın tüm finansal sisteminin yönetilmesi tanımı çıkacaktır. stok yönetiminden nakit para akışına kadar pek çok süreç, ön muhasebenin faaliyet alanına girmektedir. Yine çek ve senetlerin ödeme gününden tutun da banka hesaplarına varıncaya kadar hemen her konu ön muhasebenin ilgi alanına girmektedir. Ön muhasebe işlemi firmanın kendi bünyesinde yapılan bir işlemi de ifade etmektedir.

Maddeler Halinde Ön Muhasebecinin Görevleri

Ön muhasebe işlemleri söz konusu olduğunda karşımıza geniş bir yelpazeden oluşan işlemler zinciri çıkmaktadır. İşte ön muhasebecinin görevleri nelerdir? Sorusuna dair ayrıntılı bilgiler:

  • Cari Hesap Takibini Yapmak
  • Fatura ile İrsaliye Takibini Yapmak
  • Çalışan Personel Takibini yapmak
  • Stok Giriş ve Çıkışını Kayıt Altına Almak
  • Banka Hesabı İle Kasa Takibini Etkili Bir Şekilde Yapmak
  • Çek ve Senet Takibini Yürütmek

Görüldüğü üzere ön muhasebecinin görevleri esasında bir işletmenin en temel işlevlerinin takip edilmesi sürecini içine almaktadır. Müşteri ve tedarikçi hesaplarının tutulmasından alacak ve borç takibine varıncaya kadar pek çok farklı husus, ön muhasebecinin görevleri arasında yer almaktadır.

Ön Muhasebecinin Görevlerini Yaparken Kullandığı Yöntemler

İşletmelerin en önemli birimleri arasında yer alan ön muhasebe, çok sayıda farklı yöntem ve teknikle görevlerini yerine getirebilmektedir. Bu noktada ön muhasebe yöntem ve teknikleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkabilmektedir. Öncelikli olarak geleneksel bir yöntem olarak karşımıza defter tutmak alternatif seçeneği çıkabilmektedir. Bununla birlikte hayatımıza bilgisayarların girmesine paralel olarak Excel kullanarak ön muhasebe işlemlerini takip etmek de mümkün olmaktadır. Ancak son zamanlarda pek çok farklı firmanın ön muhasebe yazılımlarına ilgi duydukları bilinmektedir. Zira söz konusu bu yeni muhasebe yazılımları sayesinde, ön muhasebe işleminin hem pratik hem de sorunsuz olarak yapılması mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir