Genel Muhasebe

Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler

Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler

Büyük ya da küçük ölçekli işletme olmak fark etmeksizin ön muhasebenin son derece dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Geleneksel metotlardan yararlanılarak tutulmakta olan ön muhasebede, çok sayıda hesapların olması nedeni ile bazı yanlışların yapılması son derece olağandır. Dolayısıyla gelişmiş düzeyde olan ön muhasebe programlarından yararlanılarak daha verimli ve daha güvenli bir şekilde ön muhasebe hesabı tutulabilir. Ticari faaliyetlerinde başarı sahibi olmak isteyen işletmeler, muhasebe hesaplarını iyi tutmalı ve en küçük bir hatadan bile kaçınmaya özen göstermelidir. Ön muhasebede bilinmesi gerekenler, firmaların işlevlerine ve büyüklüklerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.

Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler: Muhasebe Kayıtlarını Tutmak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi firmaların ön muhasebede bilinmesi gerekenler ile ilgili olarak bilgi sahibi olmaları oldukça mühim bir konudur. Klasikleşmiş metotların dışına çıkarak gelişmiş muhasebe teknolojisi kullanılması, hesaplarda oluşabilecek hata oranını en aza indirmektedir. İlk olarak tedarikçiden alınan hizmet ya da ürünlerin irsaliyesinin ve faturalarının saklaması gerekir. Bu evrakların hem dosyalanması hem de ön muhasebe programına yüklenmesi, ileriki tarihlerde bu bilgilerin sistematik olarak kontrol edebilmek ve yönetebilmek adına oldukça önemlidir. Aynı zamanda işletme tarafından yapılan ödemeler de aynı şekilde belgelenmeli ve saklanmalıdır. Mal veya hizmetleri teslim alırken inceleme yapılmalı eksik ve kusurlu parçalar mevcutsa tutanak tutulmalıdır. İşletmenin yaptığı giderler ve harcamaların mutlaka listesi yapılmalı ve muhasebe kayıtlarına işlenmelidir. Personellerin izin bilgileri, sözleşmeleri, çalışma saatleri vb. bilgiler de saklanmalıdır.

Ön Muhasebeden Sorumlu Olan Kişilerde Aranan Özellikler

Bu işlemleri yapacak olan kişilerde yeterli düzeyde bir matematik bilgisinin ve pratik düşünme özelliklerinin olması şarttır. Bu konuda bilinmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenmesi, işlemlerde hata payını minimuma indirmek adına oldukça mühimdir. İşletmede tutacağı kayıtları belirli bir düzene sokmak, ön muhasebe tutacak kişinin yapacağı en önemli görevlerden bir tanesidir. Doğru ve düzenli bir biçimde tutulan ön muhasebe bilgileri işlerin istenildiği gibi gidip gitmediğinin en önemli göstergesidir. Ön muhasebe ile şirket stok takibi, gelir gider takibi, müşteri hesaplarının takibi, banka hesapları ve çek senet takibi yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir