Muhasebe

Proforma Fatura Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Proforma fatura, bir teklif faturasıdır. Düzenlenmesi hiçbir mali yükümlülük doğurmaz. Aynı zamanda Ticaret ya da Vergi hukukunda bu konuda bir ibare yer almaz. Genellikle bir planlama yapılacağı zaman ya da bir teklifte kullanılmak üzere proforma fatura düzenlemesine ihtiyaç duyulur. Karşı taraftan bir peşinat alınması gerektiği durumlarda da proforma faturaya başvurulur.
Bu tip fatura için kesinlikle resmi fatura kullanılmamalıdır ve mutlaka belgenin üzerinde ‘Proforma Fatura’ ibaresi yer almalıdır. Bu fatura düzenlenirken tarih, mal ya da hizmetin cinsi, alıcı ve satıcı bilgileri, ödeme ve teslim şekli, mal ya da hizmetin birim fiyatı, miktarı ve toplam tutarı gibi resmi faturada yer alan birçok bilgiyi barındırıyor olmasına dikkat edilmelidir.
Özetle, bir ön faturadır. Kanun önünde herhangi bir geçerliliği yoktur. Ancak alıcı ve satıcının anlaşmasını tüm detayları ile kâğıt üzerinde gösterir ve kabul edilmesi durumunda gerçek bir fatura kesilerek durum resmileştirilir. Bu sebeple birçok şirket ile tedarikçisi arasında kullanımı tercih edilen bir belge olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir