Genel Muhasebe Programları

Ücretsiz Ön Muhasebe Programı Kullanmanın Dezavantajları

Ücretsiz Ön Muhasebe Programı Kullanmanın Dezavantajları

Ön muhasebe işletmenin kendi içinde tutulur ve şirketin raporlama, analiz ve sınıflandırma gibi daha detaylı finansal işlemlerinin yapılması için gerekli olan ön hazırlığı yaparlar. Ön muhasebe, işletmelerin hayati birimlerinden biridir. Muhasebe; işletmenin ödeme, alım satım, tahsilat gibi finansal işlemlerinin resmi evraklara dökülmesini, düzenlenerek raporlanmasını sağlar. Ön muhasebe ise bu işlemlerin şirketi ilgilendiren kısmıdır. Ücretsiz ön muhasebe programı avantajları sayesinde tüm bu işlemler çok daha hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde halledilmektedir.

Ön muhasebe işlemlerinde kullanılan bazı programlar vardır. Bu programlar hakkında bilgi vermeden önde kısaca ön muhasebenin ne olduğunu, nasıl yapıldığı ve ne işler yaptığını bilmekte fayda olacaktır. İşletmenin muhasebesinin ilk adımı olan ön muhasebe, işletmenin banka hesaplarını, nakit parasını, çek ve senetlerini, müşterilerini ve bütün bu unsurlarla ilgili olan hareketlerin şirket içindeki takibini sağlar.

Hangi işler ön muhasebenin konularındandır?

Şirketin günlük yaptığı finansal işlemlerinin kayıt altına alınması, takip edilmesi ve raporlanmasına bakan ön muhasebenin işleri kısaca şunlardır:

  • Kasa Hesabının Takibi: İşyerinin nakit parasının bulunduğu kasanın hesap takibi yapılır. Kasa takibinin yapmak için kasa defteri tutma, Excel tablosu doldurma gibi çeşitli araçlar bulunmaktadır. Fakat bu konuda en etkili yöntem ücretsiz ön muhasebe programı kullanmaktır.
  • Banka Hesabının Takibi: Kasada nakit para olmadığı zamanlarda kullanılan banka hesabına yatırılan, çekilen, havale yapılan bütün işlemlerin kaydı ve takibini yapar.
  • Cari Hesap Takibi: Müşteri ve tedarikçiden alınan ve satılan mal ve hizmetlerden doğan borç ve alacakların takibidir.
  • Fatura ve İrsaliye işlemlerinin Takibi: Alım ve satım hizmetlerinin belgelendirilmesi, kesilen ve alınan faturaların takip edilmesidir.

Yukarıdaki maddelere ek çek ve senet, stok ve aylık bordro takibi de ön muhasebenin işleri arasındadır. 

Ücretsiz Ön Muhasebe Programı Kullanmanın Avantajları

İnsan hata yapabilir. İnsan olan ön muhasebecinin istemeyerek yaptığı bir hatadan dolayı şirketinin maddi veya manevi kayıplar yaşamasını hiçbir işletmeci istemez. Bundan dolayı hata riskini en aza indirgemek lazımdır. Ön muhasebe programları hatasız ve eksiksiz işlem yapmak üzere tasarlanmıştır. Kullanıcısına hazır bir sistem sunan programlarda yapılacak tek bir işlem vardır o da işletmenin bilgilerini girmektir. İşlemlerin büyük bir kısmını program kişilerin yerine yaptığından hata yapma olasılığı en aza iner. Program sayesinde sadece ay sonlarında değil istenilen her zaman rapor alma imkânı sunar. Yönetici gösterge paneli sayesinde, işletme yöneticileri şirketin genel durumunu tek seferde görebilirler. İşletmelere ciddi oranda zaman kazandıran programlar, güç tasarrufu da sağlar.

Ücretsiz Ön Muhasebe Programı Dezavantajları

Ön muhasebe işlemleri için geliştirilen programların yukarıda sayıldığı gibi birçok avantajları bulunmaktadır. Bunların yanı sıra ücretsiz ön muhasebe programı kullanmanın dezavantajları da bulunmaktadır. Özellikle basit ve geliştirilmemiş olan programlar sadece bilgi girişine ve kayıt altına alınmasına yardımcı olur. Girilen verilerin yorumlamasını yapamaz. Basit geliştirilmemiş programlar genç ve amatör girişimciler için idealdir. Geliştirilmiş olan programlar ise verileri yorumlar ve istenilen zaman raporlar. Fakat geliştirilmiş bu programlar da diğer modüller arasında bağlantı kurmakta yetersiz kalmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir